Μουσικά Νέα

Published on Σεπτέμβριος 8th, 2016 | by Energy Radio 94.2

3ος ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΑΘΛΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΣ ΘΗΣΕΑΣ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ ΜΥΖΗΘΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΙ 5ος Ο ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΟ KICK BOXING.

Ο ΑΣ ΘΗΣΕΑΣ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ κατάφερε να ανέβει στις κορυφαίες θέσεις του κόσμου στο επίσημο και αναγνωρισμένο άθλημα του kick boxing, συμμετέχοντας με 2 αθλητές τον Μυζήθρα Δημήτρη και τον Κουμπαρούλα Γιώργο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της WAKO, όπου είναι και το μοναδικό αναγνωρισμένο πρωτάθλημα kick boxing. Προπονητής της εθνικής ομάδας ήταν ο Κακαρέλης Νίκος όπου ανέλαβε 7 αθλητές σαν κοουτσ και κέρδισε 6 μετάλλια. Οι Αγρινιώτες αθλητές αγωνίστηκαν πολύ καλά και κατάφεραν να βρεθούν ανάμεσα στους καλύτερους αθλητές του κόσμου κατακτώντας ένα χάλκινο μετάλλιο και μια 5η θέση.

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μυζήθρας Δημήτρης μετά από δυο αγώνες και χάνοντας στον ημιτελικό από τον παγκόσμιο πρωταθλητή τον Ρώσο στην κατηγορία των -54 κιλών low kicks.

5η θέση κατέκτησε ο αθλητής μας Κουτρουμπας Γιώργος στην κατηγορία των -67 κιλών, χάνοντας από τον Ρώσο πρωταθλητή.

Η εθνική μας ομάδα KickBoxing με πολύ σπουδαίες και δυνατές εμφανίσεις στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων και Εφήβων στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας, με συμμετοχή  άνω των 1.700 αθλητών κατέκτησε σε επίπεδο χωρών την ενδέκατη θέση, με 26 συνολικά μετάλλια, αποδεικνύοντας το υψηλό αγωνιστικό επίπεδο των αθλητών αλλά και το επίπεδο των προπονητών της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας KickBoxing.

Το Δ.Σ του συλλόγου συγχαίρει τους αθλητές για την  παγκόσμια επιτυχία που έφεραν και ανέβασαν το Αγρίνιο στην κορυφή αλλά και το μοναδικό προπονητή αναγνωρισμένο της πόλης μας Κακαρελη Νίκο που σε ένα ακόμα παγκόσμιο πρωτάθλημα ως προπονητής κατάφερε να φέρει και στην πόλη μας αλλά και στην Ελλάδα τόσα πολλά μετάλλια.